Spirometria, investigația neinvazivă și nedureroasă, ce îți evaluează sănătatea plămânilor

O investigație simplă, ce nu necesită anestezie, spirometria evaluază sănătatea plămânilor și poate depista o seamă de boli serioase.

Spirometrul este un aparat la care este conectat un furtun, ale cărui capăt este schimbabil (de unică folosință sau  reutilizabil după sterilizare) în care  pacientul trebuie să sufle tot aerul corespunzător volumului maxim expirator pulmonar. În acest fel, pacientului i se măsoară volumele pulmonare, cantitatea de aer inspirată și expirată în unitatea de timp.

Când este recomandată spirometria:

tuse persistentă

senzație de sufocare

la fumători cu risc de boală pulmonară

post-COVID

Ce afecțiuni depistează:

astm

boala pulmonară obstructivă cronică

fibroza chistică

fibroza pulmonară

sechele post-COVID

În unele situații, în funcție de rezultatul spirometriei, medicul pneumolog poate recomanda investigații suplimentare.

Sună la 021/9136, la M Policlinic (str. Witting, nr. 10-12, sector 1, București) și programează-te la   medicul pneumolog, pentru a-ți “verifica” sănătatea plămânilor. Ți-am pregătit și un pachet promotional ce include: consultația -250 de lei, spirometria- 100 de lei și controlul – 150 de lei.