Mamografia și ecografia mamară, investigații care nu previn cancerul, dar îți pot salva viața

Investigație de examinare radiologică specială a sânului, mamografia ajută la detectarea modificărilor la nivelul structurii acestuia și poate depista cancerul în stadii incipiente. Practic, mamografia îți poate salva viața, pentru că oferă posibilitatea instituirii rapide a tratamentului corect si eficient. Ea poate fi utilizată ca metodă de screening pentru femeile care nu se confruntă cu niciun simptom, dar poate fi folosită și în cazurile în care există, deja modificări la nivelul sânului.

Ce trebuie să faci înainte de o mamografie

Mamografia trebuie efectuată în prima parte a ciclului menstrual, cel mai indicat în zilele 7-14 ale ciclului, când sânul este mai puțin dens. Această investigație în timpul sarcinii este contraindicată. De asemenea, se recomandă ca în timpul procedurii să nu existe urme de pudră de talc, deodorant sau loțiune/creme în zona sânilor și a axilelor pentru că ele pot influența rezultatul mamografiei, apărând ca pete de calciu.

Ecografia de sân, recomandată femeilor sub 40 de ani

Mamografiile nu sunt la fel de eficiente la femeile mai tinere de 40 de ani pentru că, în cazul lor, țesutul mamar tinde să fie mai dens, iar rezultatul investigației este mai dificil de interpretat correct. De aceea, în astfel de cazuri se recomandă ecografiile de sân.

Ecografia mamară este o investigație imagistică neinvazivă, nedureroasă, ce utilizează ultrasunete cu scopul de a vizualiza structura sânului. Ea poate fi atât o investigație de rutină care este recomandată de către medic la o anumită perioadă de timp sau poate fi efectuată atunci când se suspectează diverse anomalii sau pacienta prezintă durere la palparea sânilor.
Ecografia mamară este, de obicei, recomandată femeilor ce dețin din punct de vedere tisular țesut glandular dens. Astfel, pentru realizarea ecografiei mamare se încadrează femeile cu vârsta sub 35 de ani sau cele care alăptează.

În luna Octombrie, care este Luna Internațională a Conștientizării Cancerului Mamar – M Hospital a pregătit un Pachet Mamă-Fiică, ce include:
ECOGRAFIE sân bilaterală (fiica – sub 40 de ani) + MAMOGRAFIE bilaterală (mama – peste 40 de ani) = 455 de lei. Sună, acum, la 021/9136 și fă-ți o programare!
*(ecografie sân bilaterală – preț întreg: 250 lei, mamografie  bilaterală – preț întreg: 400 lei).