M Hospital ți-a pregătit un pachet de analize preoperatorii, menit să-ți evalueze starea generală

M Hospital a pregătit pentru pacienții săi un pachet preoperator ce cuprinde analizele/investigațiile care sunt necesare înaintea unei intervenții chirurgicale, totul la prețul promoțional de doar 400 de lei.

Ce cuprinde pachetul preoperator:
  • – radiografie cardiacă și pulmonară;
  • – consultație cardiologică și EKG (electrocardiogramă);
  • – analize de laborator (HLG, glucoză serică, TGO, TGP, sodiu, potasiu, uree, creatinină, APTT, INR, TIMP Q).
Ce evidențiază radiografia?

Radiografia reprezintă o metodă de investigație care folosește razele X. Cu ajutorul radiografiei, se pot diagnostica, în primul rând, afecțiuni ale sistemului osos, fracturi, deformări, afecțiuni ale coloanei vertebrale, dar și boli pulmonare, unele afecțiuni digestive sau renale. Radiografia toracică (cord-pulmon) poate oferi informații importante în patologia cardiovasculară, atât prin analiza siluetei cardiace, cât și a câmpurilor pulmonare.

Ce verifică EKG?

Realizarea unei electrocardiograme, numită și EKG, poate fi indicată de medic pentru a verifica prezența semnelor unei posibile boli cardiovasculare. Electrocardiograma este un test care înregistrează activitatea electrică a inimii, prin intermediul unor mici electrozi pe care un tehnician îi atașează pe piele, în zona pieptului, pe brațe și pe picioare.

Analiza este rapidă și nedureroasă și îl ajută pe medic să verifice:
  • bătăile (ritmul) inimii;
  • circulația sângelui către mușchiul inimii (ischemie);
  • posibilitatea unui infarct miocardic;
  • identificarea aspectelor anormale ale mușchiului inimii.

Corelate, toate aceste investigații și analize din pachetul preoperator pregătit de M Hospital îl ajută pe medic să se asigure că poți suporta intervenția chirurgicală.