Bolile cardiovasculare și canicula, o asociere ce poate fi fatală

Canicula din aceste zile poate genera o serie de probleme medicale, cum ar fi crampe, insolație și chiar epuizare termică. În cazul persoanelor cu boli cardiovasculare, canicula poate favoriza apariția atacurilor de cord.

Toate persoanele care urmează un tratament menit să reducă apariția atacurilor de cord sau care iau diuretice, pentru a-și ține în frâu insuficiența cardiacă, trebuie să evite ieșirea în caniculă și să aibă grijă să fie hidratate.

De ce ne scade tensiunea pe caniculă

Organismul uman este setat să-ți mențină temperatura la 37 de grade Celsius, iar pe caniculă, când temperatura corpului crește, apare transpirația, iar vasele de sânge se dilată, condiții în care tensiunea arterială scade.

Prin urmare, orice persoană care se știe cu probleme cardiovasculare trebuie să-și ia măsuri suplimentare pe caniculă. Inima celor cu insuficiență cardiacă nu poate pompa suficient de mult sânge pentru a menține temperatura corpului și tensiunea arterială la niște valori normale. Prin urmare, organismul se va supraîncălzi și poate surveni chiar decesul.

Ce trebuie să faceți pe caniculă dacă aveți boli cardiovasculare

• Stați cât mai mult la interior, la aer condiționat
  • Purtați haine din material naturale, cu croieli largi și în culori deschise
  • Evitați consumul de cofeină și alcool
  • Hidratați-vă suficient

Semne că v-a afectat canicula

• amețelă
  • crampe musculare
  • transpirație excesivă
  • leșin
  • bătăi rapide ale inimii
  • durere de cap
  • senzație de vomă

Șocul hipertermic vă poate ucide

Semnele șocului hipertermic sau al epuizării termice sunt clare: febră, bătăi rapide ale inimii, stare de confuzie, consulvii, spasme musculare și leșin. Toate aceste simptome, netratate, pot duce la deces.

Măsuri de prim-ajutor

La primele simptome de stare de rău evitați căldura, mergeți la umbră sau într-o încăpere cu aer condiționat și hidratați-vă. Dacă starea de rău persistă sau se înrăutățește, aveți nevoie de asistență medicală de urgență. În astfel de situații, sunați la 021/9171 și, în cel mai scurt timp, un echipaj medical va sosi pentru a vă acorda ajutor. Medicul de la MAmbulanță va evalua starea medicală, va face investigațiile necesare (măsurarea tensiunii arteriale, un EKG) și va pune o perfuzie de hidratare. Dacă medicul va considera că situația o impune, vă asigură transportul la un spital.

De asemenea, dacă nu ați ajuns să leșinați dar aveți, destul de frecvent stări de rău de la căldură, sunați la 021/9136 și faceți o programare la unul dintre medicii interniști de la MHospital. Veți fi consultat și se vor face analizele și investigațiile pe care medicul le va considera necesare.